Analiza ciała

Analiza składu masy ciała metodą bioimpedancji elektrycznej (BIA) czyli tzw. stan odżywienia organizmu jest badaniem bardzo przydatnym w diagnostyce wielu chorób.

Na czym polega pomiar BIA?

Technika bioimpedancji (ang. Body Impedance Analysis) polega na pomiarze oporu tkanek na przepływ prądu o niskim natężeniu. Tkanka mięśniowa, kości oraz woda przewodzą bowiem elektryczność znacznie lepiej niż masa tłuszczowa, która zawiera zaledwie 5-15% wody, zatem stawia większy opór w przepływie prądu, stąd można ją łatwo rozróżnić. Metoda BIA określa zawartość tkanki tłuszczowej w masie ciała, a także masę beztłuszczową (kości, mięśnie, tkanki miękkie – organy) i stopień nawodnienia z dokładnością do 0,1%.

Jakich informacji dostarcza pomiar BIA?

Analiza dostarcza niezbędnych informacji do wykorzystania w opracowaniu odpowiednich planów żywieniowych. Wskazuje jednoznacznie czy Pacjent ma nadwagę lub otyłość czy też nie.

Zdarzają się sytuacje, że waga ciała jest w normie, ale poziom tłuszczu zdecydowanie za wysoki oraz odwrotnie – Pacjent ma zbyt wysoką masę ciała, ale proporcje masy beztłuszczowej i tłuszczowej są prawidłowe, a więc i ryzyko wystąpienia dolegliwości związanych z otyłością jest niewielka.

Po co BIA podczas odchudzania?

Aparat podaje nie tylko zawartość procentową masy tłuszczowej, ale też jej masę w kg, wiadomo więc dokładnie, ile tłuszczu należy stracić.

Oszacowuje także pośrednio indywidualne zapotrzebowanie organizmu na energię, dzięki czemu można ustalić kaloryczność diety u osób z otyłością prostą. Badanie to może posłużyć do monitorowania procesu odchudzania pacjenta stale modyfikując zalecenia dietetyczne i treningowe do aktualnych potrzeb organizmu.

Pomiar BIA pomaga dietetykowi rozpoznać osoby stosujące w przeszłości diety cud; na skutek powtarzającego się procesu spalania mięśni, a następnie odbudowywania tkanki tłuszczowej podczas szybkiego tycia. Tacy pacjenci mają z reguły większy procent tłuszczu w organizmie. Receptą na schudnięcie i utrzymanie wagi u tych osób jest odbudowanie mięśni odpowiadających za prędkość spalania w organizmie. Kolejna dieta niskokaloryczna może nie przynieść efektu. Pogłębi jedynie i tak poważny problem. Powtarzanie analizy BIA podczas odchudzania pomaga ocenić, czy terapia przebiega prawidłowo, tzn. spalana jest w większości tkanka tłuszczowa, a nie mięśnie. Jeżeli w miejsce tłuszczu pacjent traci mięśnie i wodę, terapię należy skorygować zwiększając ilość ćwiczeń. Prawidłowo przeprowadzona terapia odchudzająca pozwala na utrzymanie wagi w przyszłości. Utrata zbyt dużej masy mięśniowej u odchudzającego się pacjenta wróży – niestety – powrót do poprzedniej wagi.

Jak się przygotować do badania?

Do badania warto się odpowiednio przygotować, aby jak najmniej zaburzyć jego wynik: nie pić kawy na dobę przed, nie jeść na 4-5 godzin wcześniej, nie wykonywać go po zwiększonym wysiłku, ani podczas wielkich upałów. Należy zdjąć metalowe elementy dotykające skóry, itd. Wskazane jest ponadto przeprowadzanie badania o stałych porach dnia, średnio raz w miesiącu podczas procesu odchudzania lub co pół roku w celach profilaktycznych.

Pomiar składu ciała za pomocą bioelektrycznej impedancji to metoda prosta, nieinwazyjna i szybka. Przygotowanie (odsłonięcie stóp, dłoni, wprowadzenie danych) trwa ok. 3 minut, samo badanie – zaledwie kilka sekund.

Przeciwwskazania do pomiaru BIA

Przeciwwskazaniami do przeprowadzenia pomiaru są:

  • ciąża,
  • wszczepiony stymulator serca

Zapraszamy!