Hummus z pikantną nutą
Hummus czyli pasta z ciecierzycy z tahiną (pastą sezamową), czosnkiem, sokiem z cytryny lub limonki, oliwą z oliwek i przyprawami gości na moim stole przynajmniej raz w tygodniu. Używam jej jako dipu do świeżych warzyw, pasty do tortilli albo po prostu do smarowania chleba. Uwielbiam świeży razowiec z hummusem i kiszonym ogórkiem.
Hummus to świetnie źródło białka, błonnika oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych.
Z podanych ilości wyjdzie 10 porcji hummusu.
1 porcja hummusu czyli około 30 g to:
- 137 kcal
- 5,82 g białka
- 13,08 g węglowodanów
- 6,76 g tłuszczu (w tym tylko 0,75 g tłuszczów nasyconych)
- 0,72 g błonnika
Składniki:
- cieciorka (suche ziarna) – 250 g
- pasta tahini – 30 g (3 łyżki)
- czosnek – 3 ząbki
- zimna woda niegazowana 2-4 łyżki
- oliwa z oliwek – 20 g – 2 łyżki
- sok z limonki lub cytryny – 1 łyżka
- przyprawy – szczypta soli, kuminu, płatków chili
Przygotowanie:
Dzień przed przygotowywaniem hummusu zalej cieciorkę zimną wodą w ilości przynajmniej dwukrotnie większej niż jest ciecierzycy. Pozostaw na noc do namoczenia. Jeśli bardzo Ci się spieszy albo chcesz zjeść hummus natychmiast możesz użyć cieciorki z puszki.
Następnego dnia cieciorkę odcedź i porządnie wypłucz, zalej świeżą wodą i gotuj około 45 minut aż cieciorka będzie miękka. Możesz to sprawdzić rozgniatając jedno ziarno między palcami – powinno być mięciutkie w środku.
Ugotowaną cieciorkę opłucz i przełóż do naczynia, w którym będziesz ją miksować – może być mocny blender, ale najlepiej sprawdzi się urządzenie typu termomiks. Dodaj pastę tahini, przeciśnięty przez praskę czosnek, sok z limonki lub cytryny, oliwę z oliwek, szczyptę soli, kuminu, płatków chili i 2 łyżki wody. Miksuj aż hummus nabierze gładkiej, aksamitnej konsystencji. Jeśli będzie zbyt gęsty dodawaj po trochu zimną wodę i ponowie chwilę miksuj. Czas miksowania w sumie to około 6 minut.
Podawaj polany oliwą z oliwek i posypany płatkami chili.