Pasztet z marchewki, soczewicy czerwonej i kaszy jaglanej
Bardzo fajna alternatywa dla mięsa. W smaku – trochę słodki z fajnym posmakiem imbiru. Bardzo delikatny i wilgotny – świetny na kanapki jak i do jedzenia solo. Zawiera sporo białka i jest świetnym źródłem błonnika. Przepis zawiera 10 porcji pasztetu. 1 porcja to 163 kcal, 6,3 g tłuszczu, 7,25 g białka, 21 g węglowodanów i […]
Bardzo fajna alternatywa dla mięsa. W smaku – trochę słodki z fajnym posmakiem imbiru. Bardzo delikatny i wilgotny – świetny na kanapki jak i do jedzenia solo. Zawiera sporo białka i jest świetnym źródłem błonnika.
Przepis zawiera 10 porcji pasztetu.
1 porcja to 163 kcal, 6,3 g tłuszczu, 7,25 g białka, 21 g węglowodanów i 4,75 g błonnika.
Ładunek glikemiczny (ŁG) 1 porcji to 4,89 więc świetnie nadaje się dla insulinoopornych.
Składniki:
- 1 cebula
- 2 łyżki oliwy
- 2 ząbki czosnku
- 500 g marchewki
- 650 ml bulionu warzywnego
- 1 szklanka czerwonej soczewicy
- 1/3 szklanki kaszy jaglanej
- 1 łyżka startego imbiru
- 1/3 łyżeczki ostrej papryki w proszku
- 250 g ugotowanej ciecierzycy
- 3 łyżki masła migdałowego lub orzechowego
- 2 jajka
Sposób przygotowania:
Cebulę obrać i pokroić w kosteczkę, zeszklić w garnku na tłuszczu. Dodać posiekany czosnek oraz obraną i pokrojoną na niezbyt grube plasterki marchewkę oraz połowę imbiru. Dusić przez ok. 10 minut co chwilę mieszając.
Wlać 250 ml bulionu i gotować pod przykryciem przez ok. 15 minut.
Następnie dodać soczewicę oraz kaszę jaglaną, podgrzewać przez ok. 2 minuty co chwilę mieszając. Wlać resztę bulionu, doprawić solą i gotować przez ok. 15 minut lub do czasu aż składniki będą miękkie, wchłoną cały płyn i całość dość znacznie zgęstnieje. W razie potrzeby odparować. Dokładnie ostudzić.
Do dużego pojemnika melaksera włożyć odcedzoną ciecierzycę, resztę imbiru, ostrą paprykę oraz masło migdałowe lub orzechowe, zmiksować na pastę. Dodać ugotowane warzywa z kaszą jaglaną, doprawić świeżo zmielonym pieprzem (ok. pół łyżeczki). Zmiksować i w razie potrzeby doprawić solą. Na koniec dodać jajka i jeszcze raz zmiksować.
Piekarnik nagrzać do 180 stopni C. Formę keksową wyłożyć papierem do pieczenia, napełnić masą i piec przez ok. 1 godzinę. Ostudzić przed pokrojeniem.
Inspiracją do tego przepisu była Kwestia Smaku.