Wszystko co musisz wiedzieć o magnezie – jaki produkt wybrać, zapotrzebowanie, wchłanianie, interakcje z innymi lekami

Rola magnezu w organizmie człowieka jest większości z nas znana – kojarzymy go z układem nerwowym – jak drętwieją nogi czy drga powieka udajemy się do apteki by kupić odpowiedni preparat.

Oczywiście to spore uproszczenia, bo magnez wpływa na wiele więcej procesów w organizmie człowieka – nazywany pierwiastkiem życia aktywuje ponad 300 enzymów, bierze udział w przemianie białek, lipidów i kwasów nukleinowych, metabolizmie glukozy, a także transporcie elektrolitów przez błony śluzowe. Jest również istotny dla układu sercowo – naczyniowego, pokarmowego i kostnego.

Przede wszystkim staraj się kupować lek, a nie suplement

Jeśli chcecie mieć dobry jakościowo preparat szukajcie tych zarejestrowanych jako lek – może być trochę droższy, ale macie pewność, że skład zgadza się z tym na ulotce. Ponad to produkty zarejestrowane jako leki podlegają licznym i szczegółowym kontrolom. W aptece kupić można magnez zarejestrowany jako lek w preparatach takich jak: Maglek B6 czy Magvit B6.

Zupełnie inaczej jest w przypadku suplementów diety, które tak naprawdę podlegają kontroli tylko Głównego Inspektora Sanitarnego. A żeby zarejestrować produkt jako suplement diety nie trzeba przedstawiać nawet jego składu, nie wspominając już o badaniach. Dla naszego nieszczęścia 90% rynku zbombardowanego jest magnezem w postaci suplementu diety.

Wybieraj formy magnezu najbardziej przyswajalne

Preparaty zawierające magnez zawierają jony magnezu pod postacią połączeń takich jak: tlenki, mleczany, węglany, cytryniany, chelaty, asparaginiany.

Najlepszym poziomem wchłanialności odznaczają się cytryniany (do 90% przyswajalności), mleczany (do 80%), węglany i asparginiany (do 30%), chlorki (do 16%), tlenki (tylko 4%).  Magnez w postaci chelatu (związek otrzymany w sztucznym procesie chelatacji) jest prawdopodobnie gorzej przyswajalny niż związki organiczne, ale lepiej niż związki nieorganiczne. Nie ma badań, poza tymi zrobionymi przez producentów, które potwierdziłyby jego poziom przyswajania.

Zapotrzebowanie dzienne

Średnie zapotrzebowanie dorosłego człowieka to 300 – 400 mg jonów magnezu dziennie. Przy wyborze preparatu zwracaj uwagę na zawartość jonów magnezu w 1 tabletce. Na opakowaniu czasem napisane jest, że preparat zawiera 500 mg magnezu , a małym druczkiem lub * dopisane jest że dotyczy to zawartości magnezu w związku z solą. Dopiero w ulotce dowiadujemy się, że 1 tabletka zawiera np. 30 mg jonów magnezu, co oznacza, że osoba dorosła powinna przyjąć na dobę 10 takich tabletek, a nie jedną jak wyraźnie zaznaczono na opakowaniu. A jeśli dodać do tego stopień wchłanialności jonów magnezu z danej soli to i 15 tabletek będzie zbyt małą dawką dzienną.

Dodatki

Aby w pełni wykorzystać kupiony przez nas preparat powinniśmy zdecydować się na zakup magnezu z dodatkiem witaminy B6 oraz takiego w postaci kapsułek lub tabletek dojelitowych.

Dzięki licznym badaniom wiadomo, że witamina B6 ułatwia wchłanianie magnezu oraz pomaga w utrzymaniu jego stężenia na prawidłowym poziomie. Dlatego też 95% preparatów magnezowych ma B6. Oczywiście istnieją również preparaty nie zawierające witaminy B6 i są dedykowane głównie osobom uczulonym na jej obecność.

Forma dojelitowa jest bardzo istotna ze względu na wchłanialności magnezu, która odbywa się w większości dopiero w jelicie cienkim.  Dzięki postaci dojelitowej preparatu zapewnimy jonom magnezu bezpieczną drogę do jelita bez żadnych strat.

W preparatach z magnezem znaleźć można również głóg, potas, wapń. Dodatek głogu jest istotny ze względu na normalizację pracy serca.

Natomiast dodatek potasu jest bardzo cenny w przypadku skurczów. Jednakże zażywanie tego rodzaju preparatów powinno podlegać kontroli, gdyż bardzo łatwo można przedawkować potas. Najszybszym objawem przedawkowania potasu jest przyspieszona i nierównomierna praca serca. W takim przypadku należy niezwłocznie odstawić preparat.

Interakcje preparatów magnezu z innymi lekami

Stosowanie magnezu z innymi lekami może niekorzystnie wpłynąć na ich wchłanianie czy metabolizm.

Poniżej przedstawiam Wam jakie interakcje zachodzą, gdy jednocześnie przyjmujemy preparaty magnezu oraz leki z różnych grup.

  1. Jednoczesne stosowanie suplementów magnezowych i leków przeciwnadciśnieniowych (np. kaptoprylu) doprowadza do zmniejszenia działania leku poprzez obniżenie biodostępności.
  2. Magnez znacząco obniża wchłanianie żelaza, co może prowadzić do anemii.
  3. Magnez zmniejsza działanie leków przeciwbakteryjnych poprzez tworzenie trudno rozpuszczalnych kompleksów.
  4. Magnez zmniejsza działanie leków przeciwzakrzepowych (np.tyklopidyny), przeciwgrzybiczych (ketokonazolu), przeciwpsychotycznych i przeciwlękowych (chloropromazyna, klonazepam) oraz glikozydów nasercowych (digoksyny, metylodigoksyny).
  5. Jednoczesne stosowanie suplementów magnezowych i leków rozszerzających oskrzela (takich jak teofilina) czy lewodopy w chorobie Parkinsona zwiększa działanie leków, doprowadzając do wystąpienia skutków niepożądanych, takich jak nudności, wymioty, bóle głowy, rozdrażnienie, bezsenność, drżenie mięśniowe, spadek ciśnienia krwi, zaburzenia pracy serca i wiele innych.
  6. Związki wapnia zmniejszają wchłanianie magnezu, a leki moczopędne nasilają jego wydalanie.

Co zrobić, aby uniknąć niebezpiecznych interakacji?

Przede wszystkim odpowiednio rozdzielić w czasie przyjmowanie preparatów z magnezem i innych leków.

Nie należy zażywać magnezu 2 godziny przed i 2 godziny po przyjęciu leku. Oczywiście jeśli nie ma innych wskazań na ulotce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

>